Kuba atsiima reikalavimus

2000 metais Lietuva buvo bebaigianti stojimo į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) derybas. Aktyviausiai Lietuvą derybose „egzaminavo“ ir reikalavimus įvairiose užsienio prekybos srityse kėlė JAV, Australijos, Japonijos, Kanados ir Naujosios Zelandijos delegacijos. Lietuvos delegacijai ypač daug pastangų teko padėti intelektinės nuosavybės teisių srityje (kompiuterinės programos, muzikiniai įrašai ir pan.), kurioje daugiausia spaudė JAV delegacija.

                      Kai pagaliau užbaigėme sunkias derybas su JAV ir derybų procese pasirodė „šviesa tunelio gale“, derybų su mumis pareikalavo Kuba (buvome kone vienintele Europos valstybe, neturėjusia diplomatinių santykių su šia šalimi). Į susitikimą su Lietuvos delegacija atvykęs Kubos ambasadorius pareiškė, kad norėtų visiško Lietuvos rinkos atvėrimo Kuboje gaminamiems tabako gaminiams ir cukrui. To visiškai nebuvo Lietuvos planuose.

Ambasadoriui pasakiau, kad tikėjausi, jog po sunkių ir varginančių derybų su JAV jau būsime bebaigę Lietuvos stojimo į PPO derybas, bet Kubos įstojimas į derybas nukelia mūsų planus. Kubos ambasadoriaus reakcija buvo netikėta: jis pareiškė, kad Kuba atsisako savo reikalavimų Lietuvai, nes nenori panašėti į „imperialistinę JAV“.

 

Algimantas Rimkūnas

Scroll to Top